Jaki olej?

Wszystko co dotyczy normalnej skrzyni i wersji z pogrzebaczem.

Moderatorzy: Matka prEvka, galtom, parrot, HOYNA, 0jciec Prezes, Ladapis

nosfe
Previanin
Previanin
Kontakt:

Jaki olej?

Post autor: nosfe » wt 11 wrz, 2012

Witam

Użyłem szukajki w nadziei, że takie pytanie już padło - ale nic nie znalazłem. Wkurzająca lampka Oil Change (dobrze, że nie jest czerwona, albo nie miga:) daje się we znaki. Wymiana oleju zbliża się nieuchronnie, więc pytanie co zalać?

W instrukcji widzę 5W-30 - chociaż trochę niżej jest napisane w instrukcji, że 10W-40 (lepsza ochrona dla wyższych obrotów i wyższej temperatury?). Co wybrać?

Podobno wchodzi około 6.1 Litra.

P.S Rozumiem, że spuszczam olej, wymieniam filtr, zalewam do poziomu bagnetu, resztę leje do wyrównawczego? Z ciekawości - co ile tys. km. jest ustawiony Oil change?

Pozdrawiam

!! Przepraszam, pomyliłem działy - niestety nie widzę usunięcia, ani przeniesienia. Oczywiście chodzi o olej - SILNIK

EDIT: Tępa dzida, ślepy, ja - znalazłem. Można usunąć posta, sorry za zaśmiecanie...Ale szukajka działa średnio, manualne przeglądanie forum dało rezultaty :)

Awatar użytkownika
HOYNA
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: HOYNA » wt 11 wrz, 2012

najlepiej do prevki zalać Mobil1. Ja u siebie lałem 5W40, czyli pełny syntetyk.
:!: Ratujmy polski jĂŞzyk. MĂłwmy NIE dla e-analfabetyzmu :!:
°トヨタ°エスティマ°PREVIA GALERIA°トヨタ°エスティマ°

Awatar użytkownika
parrot
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: parrot » wt 11 wrz, 2012

nosfe pisze:Z ciekawości - co ile tys. km. jest ustawiony Oil change?
Co 10 tysięcy.
nosfe pisze:resztę leje do wyrównawczego?
Ja bym go raczej nazwał zapasowym - nie ma obiegu w układzie;
nosfe pisze:Podobno wchodzi około 6.1 Litra.
W/g mojej książki:

- do układu - 5,5 l
- do układu wraz z filtrem oleju - 5,8 l
- do zbiornika zapasowego - dodatkowo 2 l

Też jeżdżę na pełnym syntetyku - mam Shell Helix Ultra 5W40 (kupiem wysyłkowo w firmie lucartoil.pl - najnowsza oferta to 72PLN za bańkę 4l).

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » śr 12 wrz, 2012

HOYNA pisze:najlepiej do prevki zalać Mobil1. Ja u siebie lałem 5W40, czyli pełny syntetyk.
Ja u siebie teraz tez to mam tylko by SHell Helix Ultra ;-) (choc T. zaleca do Ave 5w30) - sorry za off top, ale cos chcialem napisac :mrgreen:
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

jpawlas
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: jpawlas » śr 12 wrz, 2012

A Mobil1 15W40 - jest ok?
jpawlas

Awatar użytkownika
parrot
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: parrot » czw 13 wrz, 2012

Jeździ? Znaczy OK :mrgreen:

nosfe
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: nosfe » czw 13 wrz, 2012

Ja mam zamiar też zalać full syntetyk i zastanawiam się jaki. Prevka ma przejechane 315 tys. ale silnik był wymieniany i ma około 100-150 tys.

Pójdę za radą Hoyny i zaleje 5w-40 mobila, ewentualnie castrola.

Awatar użytkownika
HOYNA
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: HOYNA » czw 13 wrz, 2012

nosfe pisze:Ja mam zamiar też zalać full syntetyk i zastanawiam się jaki. Prevka ma przejechane 315 tys. ale silnik był wymieniany i ma około 100-150 tys.
Pójdę za radą Hoyny i zaleje 5w-40 mobila, ewentualnie castrola.
NIE LEJ CASTROLA. Po zalaniu Castrolem nie zmienisz już na nic innego, takie właściwości ma ten olej, Mobil jak najbardziej na tak. Zastanów się jeszcze nad tym syntetykiem, bo jeżeli silnik nie ma 150k km, tylko 2 razy tyle to syntetyk wypłucze Ci nagar i po zawodach, więc rozważ również półsyntetyk.
:!: Ratujmy polski jĂŞzyk. MĂłwmy NIE dla e-analfabetyzmu :!:
°トヨタ°エスティマ°PREVIA GALERIA°トヨタ°エスティマ°

nosfe
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: nosfe » pt 14 wrz, 2012

A jeżeli miałbym lać pół-syntetyk to jaki polecacie? Jestem pewien, że silnik nie ma więcej niż 150k km, te auto było u znajomego prawie od nowości - ale nie mam pojęcia (on też nie) jaki olej był lany - więc możliwe, że nie będę ryzykować i walne olej semi.

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » pt 14 wrz, 2012

Shell, Mobil - generalnie wez to co Twoj ulubiony mechanik ma w beczce i juz. Bez przesady z tym olejem. Jak nie kupisz "No Name" czy slonecznikowego to musi byc OK.
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

Awatar użytkownika
parrot
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: parrot » pt 14 wrz, 2012

HOYNA pisze:NIE LEJ CASTROLA. Po zalaniu Castrolem nie zmienisz już na nic innego
Przedziwna teoria...

Ja w każdym razie jakiś czas temu zmieniłem Castrola na Shella i...nie zauważyłem różnicy. Na Shellu przejechałem już ponad 30 tysięcy... To musi być jakaś legenda Urbana ;)

Mikaell
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Mikaell » sob 15 wrz, 2012

parrot pisze:
HOYNA pisze:NIE LEJ CASTROLA. Po zalaniu Castrolem nie zmienisz już na nic innego
Przedziwna teoria...

Ja w każdym razie jakiś czas temu zmieniłem Castrola na Shella i...nie zauważyłem różnicy. Na Shellu przejechałem już ponad 30 tysięcy... To musi być jakaś legenda Urbana ;)
Castrol wciska wyjątkowy marketingowy bełkot (vide - magnatac, dyskusja/proces? nt. "syntetyczności") i nie lubię tej firmy, w związku z tym chętnie znalazłbym gdzieś uzasadnienie teorii podajen przez Hoynę.

Ale żeby nie było:), to Castrola nalałem do Starletki skądinąd właśnie na zasadzie kontynuacji lania tego co było:P.

Natomiast nikt nie namówi mnie na lanie minerałów czy "półsyntetyków" do swoich samochodów.
( z uśmiechem czytałem rozważania z htmlowego manuala Previi - nie znalazłem tam przekonywujących argumentów).
Zwykle leję Mobil 1 (czyli 0W40, 5W50 i to koniec syntetyków, gdyż 0W30, 5W30 jakoś mnie nie przekonuje).
http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/c ... bil-1.aspx

Tak więc uwaga porządkowa - olej 5W40 propnowany przez Hoyne to nie Mobil 1 tylko Mobil Super.

Mobil 1 leję oczywiście głownie dla tego, że uległem reklamie, ale też własne obserwacje potwierdzają, że spora ilość dodatków myjących utrzymuje silnik w czystości. (250k i 350k km)

UWażam też, że przy wymianie oleju fajnie jest zastosować płukankę. Np. coś takiego
http://intermotors.pl/product-eng-25006 ... 300ml.html

I nie przyjmuję argumentów o rozszczelnieniu silnika:). Jak nieszczelny to trzeba uszczelnić (co innego mówię, co innego robię, gdyż z obydwu Volvów kapie spod tylnego uszczelniacza i nie mogę się zebrać zeby to zrobić:(.)

Ale, żeby nie było to widziałem Astrę z przebiegiem 450k km tylko na minerałach, więc może faktycznie przepłacam:P

Ponoć prawdziwe dobre oleje to Amsoile, Motule etc...

Pzdr
M

Awatar użytkownika
grzechoo
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: grzechoo » sob 15 wrz, 2012

Motul to najczęściej podrabiany olej, Mobil 1 zresztą też, ale Mobila łatwo poznać - przynajmniej łatwo było.
[you], szukasz nowych czĂŞÂści do Swojej Prevki?
Wal na PW, coÂś wykombinujemy.

preket
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: preket » pn 01 kwie, 2013

Ja do v8 explorera lalem amsoil 5w40 to samo do 1.9d polo też Ams i po tym zabiegu przestał cokolwiek brać. Wcześniej był mineral a po plukance amsa zapałem full syntetyk

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » wt 02 kwie, 2013

Do Ave, wlewam Shella 5W-40 - nie najtanszyla ale kilku (niezależnych) znajomych mechnikow mi go polecalo...
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

elektron
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: elektron » wt 03 wrz, 2013

Jaki olej do skrzyni biegów automat ?
Kupiłem Mobil ATF 220 - czy odpowiedni ? Gdzieś wyczytałem , że powinien być Mobil ATF 340 . A może być i ten i ten ?

Awatar użytkownika
parrot
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: parrot » śr 04 wrz, 2013

Producent (zgodnie z oryginalną instrukcją obsługi) zaleca DEXRON II, więc ATF220 będzie jak najbardziej w porządku.

elektron
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: elektron » śr 04 wrz, 2013

Dzięki , Parrot . Mechanik potwierdził ATF 220 ok.
Po lekturze o skrzyniach automat , zleciłem wymianę w servisie .

ODPOWIEDZ