klima itp.

Wszystko co dotyczy klimy, ogrzewania i nawiewów.

Moderatorzy: Matka prEvka, galtom, parrot, HOYNA, 0jciec Prezes, Ladapis

karolek
Previanin
Previanin
Kontakt:

klima itp.

Post autor: karolek » wt 05 lip, 2011

Witam Szanownych forumowiczów i zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzezeniami w nastepujacym temacie :
1. ile czynnika wchodzi do klimy dwustrefowej
2. co jest lepszym sposobem na pozbycie sie nieciekawego zapachu z klimy-nawiewu : ozonowanie czy odgrzybianie ; jak jedno i drugie wygląda w praktyce, czy mozna to zrobic samemmu, ike to kosztuje, jak często powinno się to robić
3. na jak dlugo obiektywnie powinno wystarczyć nabicie klimy
4. czy istnieje jakis obiektywny wskaźnik jakości klimy czyli jej wydajności , temperatury zamiast oceny "fajnie zimno czy coś takiego"
5. czy w układzie klimy wymienia się jeszcze jakieś filtry

marcello78
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: marcello78 » śr 06 lip, 2011

karolek pisze:2. co jest lepszym sposobem na pozbycie sie nieciekawego zapachu z klimy-nawiewu : ozonowanie czy odgrzybianie ; jak jedno i drugie wygląda w praktyce, czy mozna to zrobic samemmu, ike to kosztuje, jak często powinno się to robić
ozonowanie i odgrzybianie raczej nie pomorze albo tylko na chwilę najlepiej zdemontować cały nawiew który znajduję się pod maską i wyczyścić nagrzewnicę klimy przedmuchać sprężonym powietrzem i spryskać jakimś specyfikiem przeznaczonym do czyszczenia klimy u mnie to pomogło :D
i nie ma żadnego filtra do wymiany

Awatar użytkownika
Markoni
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Markoni » śr 06 lip, 2011

karolek pisze:4. czy istnieje jakis obiektywny wskaźnik jakości klimy czyli jej wydajności , temperatury zamiast oceny "fajnie zimno czy coś takiego"
Może termometr, najlepiej elektroniczny, ale nie koniecznie. Wpychasz go do kratki z nawiewem i uruchamiasz klimę. Jak będzie lecieć zimne powietrze, to powinno spaść na coś ok 8...11 stopni - tak mi się zdaje.

Awatar użytkownika
Bolek
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Bolek » śr 06 lip, 2011

karolek pisze:1. ile czynnika wchodzi do klimy dwustrefowej
O ile pamiętam 1,6 albo 1,8 kg... Masz to na naklejce pod maską razem z symbolem czynnika.
karolek pisze:3. na jak dlugo obiektywnie powinno wystarczyć nabicie klimy
Około 5 lat w samochodzie nowym a w przypadku Prevek różnie może być. U mnie macherzy przez pół roku szukali dziurki... Do wymiany poszły przewody, zaworki i coś tam jeszcze...
karolek pisze:4. czy istnieje jakis obiektywny wskaźnik jakości klimy czyli jej wydajności , temperatury zamiast oceny "fajnie zimno czy coś takiego"
Termometr włożony do kratki na obiegu wew. powinien pokazywać chyba 14 stopni na wolnych obrotach. W Prevce jest tak że sprawność chłodzenia zależy od obrotów - układ cxzysto mechaniczny.
Bolek :)

Awatar użytkownika
parrot
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: parrot » śr 06 lip, 2011

Powiem, jak u mnie:

1. Nabiłem klimę w 2008 roku, kolejne nabicie miesiąc temu. Podobno brakowało ok. 1/3 czynnika, ale układ jest szczelny.
2. Termometr włożony do nawiewu pokazuje ok. 4°C na wolnych obrotach, ale po ok. 15 minutach chłodzenia.

Awatar użytkownika
Bolek
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Bolek » czw 07 lip, 2011

parrot pisze:Termometr włożony do nawiewu pokazuje ok. 4°C na wolnych obrotach
Ja sprawdzałem po jakichś dwóch minutach od odpalenia jak Prevka stała w pełnym słońcu od kilku godzin.

Awatar użytkownika
astrogoth
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: astrogoth » ndz 10 lip, 2011

szczesliwcy a mi znowu skraplacz pierdzielnal... w tamtym roku nowy w tym roku dziura jak ta lala od czegos... koszt naprawy powinien sie zamknac w okolicach 1500 pln... u mnie wchodzilo 1150g czynnika z tego co pamietam.
Jestem synem mego ojca
jestem ojcem mego syna.
KaÂżdy z nas osobno wziĂŞty
ca³¹ resztê przypomina.

Nie potrafiê siê odró¿niÌ
od swej wÂłasnej jego twarzy
chociaÂż twarz zupeÂłnie inna
moÂże czasem mi siĂŞ marzy

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » pn 11 lip, 2011

@Karolek: u mnie tez jest zapaszak (po mimo ogrzybiania i ozonowania) \le tylko przez ok. 30-40 s po wlaczeniu (potem sie to chyba wyszusza).
Moja klima juz dziala i w zwiazku z tym, ze to samo robilem rok temu to mam w planie jej nie wylaczanie (takze w zimie) i zobaczymy czy ciagla eksploatacja ja ochroni :-).

Do Astro sie wybierasz? Ja swoja odstawiam dzis po poludniu na poludniu na pozostale czynnosci serwisowe.
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

Awatar użytkownika
astrogoth
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: astrogoth » pn 11 lip, 2011

Moja już po diagnozie... przeglądach i innych czynnościach... teraz pozostało się zastanowić co zrobić... za duże oczekiwania i wymagania od strony małżonki przed wyjazdem urlopowym, jeżeli ma coś na urlop zostać to klima będzie ruszana dopiero po powrocie z urlopu. Wole jeździć nocą ...
Jestem synem mego ojca
jestem ojcem mego syna.
KaÂżdy z nas osobno wziĂŞty
ca³¹ resztê przypomina.

Nie potrafiê siê odró¿niÌ
od swej wÂłasnej jego twarzy
chociaÂż twarz zupeÂłnie inna
moÂże czasem mi siĂŞ marzy

Awatar użytkownika
Bolek
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Bolek » wt 12 lip, 2011

astrogoth pisze:przed wyjazdem urlopowym, jeżeli ma coś na urlop zostać to klima będzie ruszana dopiero po powrocie z urlopu. Wole jeździć nocą ...
To ja Ci radzę zrób klimę przed wyjazdem... Mi w tamtym roku puściła w Grecji - masakra...

karolek
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: karolek » śr 13 lip, 2011

galtom,
Witaj,
byłem tam (warsztat ASTRO) w zeszłym tygodniu , zapytałem o naprawę uszczelnienia wału z silnika (mam taki wyciek - ubywa mi oleju ze zbiornika uzupełniającego z przodu pod maską) to powiedzieli że jeszcze tego nigdy w Previi nie robili bo to rzadkie auto więc trochę spanikowałem bo mam wyjazd tuż -tuż; jakoś z tym jeżdżę a nie chcę przed wyjazdem robić doktoratów; na warsztacie stały akurat trzy wany (nie previe) więc chyba ludzie mają zaufanie do nich , być może po wakacjach tam podjadę. Klimy nie robią u siebie tylko gdieś jeżdżą więc poszukałem innego warsztau - znalazłem na Brynowie, ul. Dobrego Urobku nieduży warsztat (http://www.amoserwis.pl/promocje,s,9.html) , który naprawia Toyoty (były pracownik serwisu). Plac ma zawalony toyotami, tydzień czekania - na jutro jestem umówiony na tą klimę, bo to jest teraz dla mnie priorytet
Pozdrawiam Wszystkich udzielających odpowiedzi

ELEKTRO
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: ELEKTRO » śr 13 lip, 2011

karolek pisze:Pozdrawiam Wszystkich udzielających odpowiedzi
A ja Pozdrawiam Wszystkich Previomaniaków, nie tylko tych mających dostęp do komputera :mrgreen:

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » sob 16 lip, 2011

Ja wlasnie swoja odebralem z Astro. I drugi kolega rusza do nich chyba w poniedzialek na regulacje zaworow (tego tez nie robili).
Jednak tak jak z moja (wymieniali mi uszczelniacz tylnego mostu) i zgodnie z krotkim haslem na ich stronie (robimy naprawy nietypowe) nie boja sie i z glowa podchodza do tematu. Biorac pod uwage, ze od 2008 r jeszcze nic nie zepsuli (wrecz przeciwnie) i podchodza z... sercem :-) do mnie i Smoczycy to jestem zadowolony.
Co wiecej czas ktory poswiecaja Prevuni ni jak nie przeklada sie na prawdziwe rachunki.

Faktycznie, nie wszystko robia u siebie ale ja wole robic przez nich. Raz, ze jakby co to oni za to odpowiadaja, dwa ze terminy maja lepsze, trzy, ze maja sprawdzone miejsca na naprawy roznych rzeczy.

Ile masz zaplacic za klime??? Tak z ciekawosci...
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

ODPOWIEDZ