Olej w automatycznej skrzyni biegów

Moderatorzy: Matka prEvka, parrot, HOYNA, 0jciec Prezes, bialy100

skodan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Olej w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: skodan » pn 10 paź, 2011

Witam

Widzę, że tym wątkiem zainauguruję tematy na tym forum :mrgreen:

Mojej Prevci stuknie lada moment 200kkm i w związku z tym zacząłem się zastanawiać m.in. wymianą oleju w skrzyni biegów. Przewertowałem instrukcję i jest tam napisane, że oleju w przekładni automatycznej się nie wymienia chyba, że auto używane jest w szczególnych warunkach eksploatacji. Jakie to szczególne warunki to już nie znalazłem żadnego info chociaż wg instrukcji powinny być opisane w książce obsługi Toyoty lub książeczce gwarancyjnej. Jedyne co znalazłem to kontrolę poziomu co 90000 km. Ale i tak sobie myślę, że nie używam auta w jakichś trudnych warunkach (nie ciągam przyczepy, nie mieszkam w górach). Więc mam dylemat wymieniać czy nie.
Może pomożecie mi w podjęciu decyzji, bo auto jeżdzi pięknie i chciałbym aby tak było jak najdłużej więc nie chciałbym tego popsuć nie wymieniając lub wymieniając olej :mrgreen:

Benior
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Benior » pn 10 paź, 2011

Jeszcze PREVKI nie posiadam ale olej bym wymienił, tak jak wszystko się zużywa. Przecież lepkość jest ważna a po takim przebiegu i pewnie latach musi być skrzyni ciężej zmieniać niż w świeżym oleju.

dzerry
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: dzerry » wt 18 paź, 2011

Wymienia się w każdym automacie ja w swoim wymieniam co 30000 tyś to znaczy raz na 5lat :D A jeszcze jedno w skrzyni jest filtr z reguły czyści się go i to wszystko.

puten

Nie przelacza biegow na zimnym oleju

Post autor: puten » ndz 04 mar, 2012

Ja tez mam pytanie co do wymiany oleju w skrzyni automatycznej.Nie pokoi mnie przelaczanie biegow,mianowicie podczas temp.ujemnej,przy zimnym silniku moja prevka 2001r przelacza tylko do drugiego biegu,trojke i wyzej dopiero po dobrych 5ciu min.jak sie troche podgrzeje.Czy to normalne?Czy powinienem wymienic olej?Jesli tak to jak to zrobic?Moze posiada ktos jakis schemat.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » ndz 04 mar, 2012

To jest jak najbardziej normalne i prawidlowe zachowanie skrzyni.
Skoro sie nie toczysz zbyt szybko, to skrzynia nie zrzuca na nizszy bieg, zeby silnik sie szybciel rozgrzewal. Jak temp. sie podniesie to utrzymujac te sama prekosc elektronika powie - juz mozna.
Ale gdybys wyjechal na trase i jechal ze znaczna predkoscia to na 4 samo wskoczy.
Pamietaj, ze moze byc wraznie, ze dlugo "pilujesz" na trojce bo przlozenia w skrzynia utomatycznej sa inne.
Zjawisko to wystepuje takze w innych Toyotach z 4 bigowymi automatami (teraz w tych nowyszch... Avensis T25 po lifcie, czy CVT moze byc inaczej).

Nie nalezy sie przejmowac poki zmienia biego (potem) tak jak powinna, nie szarpie, nie szaleje (np.2,3,2,3....).
Olej zmieniasz - jak auto jezdzi w ciezkich warunkach i pracuje, taksowka, miasto w gorach, itp....
Ewentualnie co 100 tys.
Ewentualnie - jak zobaczysz, ze olej sie zrobil brzydki
Nigdy :-) - jesli olej stan i kolor sa OK, to wymiana jest bezcelowa.
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

skodan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: skodan » ndz 04 mar, 2012

U mnie nawet w największe mrozy (-15) włączały się wyższe biegi od razu.

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

To masz cos zepsute :mrgreen:
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

skodan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: skodan » ndz 04 mar, 2012

ciekawe co? :mrgreen:

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Tego nie wiem, moze macie rozne skrzynie z uwagi na rozny rocznik.
W moje AVensis i Previi (I) efekt byl identyczny i jeszcze w UK sprawdzalem, czy aby mi sie skrzynia nie psuje...
Wszystko bylo git. - Jak sie zrobilo cieplej efekt ustapil.

Ewentualna kolowkialna odp. na Twoje pytanie co masz zepsute, moze byc to: Ch..j Wie :mrgreen:
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

Tomek Kraków
Previanin
Previanin

Post autor: Tomek Kraków » ndz 04 mar, 2012

A panowie zapomnieli że na mrozie olej gęstnieje w skrzyni też a elektronika tego pilnuje co by nie zarżnąć skrzyni.

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Eeee, tam - gdzie ty mroz w UK widziales? :-) (w Londku). :mrgreen:
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

puten

Post autor: puten » śr 07 mar, 2012

Cos w tym jest,ze na mrozie nie zmienia biegow tak samo jak w lecie.Wczoraj specjalnie sprawdzilem,rozpedzilem sie szybciej niz zwykle i od razu na 3 i 4 wskoczyl.No ale nie bylo -15... Pozdrawiam

ODPOWIEDZ