Felgi stalowe

Moderatorzy: Matka prEvka, parrot, HOYNA, 0jciec Prezes, bialy100

BossMan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Felgi stalowe

Post autor: BossMan » wt 13 paź, 2009

Hej,

chciałem sprawić sobie na zimę drugi komplet kół, na felgach stalowych (opony mam w spadku po poprzednim właścicielu). Okazuje się, że Previa używa felg o dość nietypowych wymiarach (nie znalazłem póki co innego samochodu, który miałby dokładnie takie same), a mianowicie: 6,5"x15" 5x114,3mm/60mm ET50. Ciężko znaleźć (tzn. nie ma ich w ogóle) takie felgi używane, a nowe są dość drogie (270pln/sztuka), natomiast można spotkać felgi bardzo podobne, różniące się jedynie odsadzeniem (ET45) - tzn. będą "ciut" bardziej wychodzić na zewnątrz. Na pierwszy rzut oka jest to różnica "żadna", ale jak przyjrzałem się przednim kołom (tył jest ok) u siebie i odległości od błotnika, to się zastanawiam, czy taki mix nie będzie powodował ocierania oponą o nadwozie na dziurach.

I w końcu pytanie: czy ktoś używa w swojej Previi II felg o innych wymiarach niż fabryczne? Z jakim efektem? :)

Dzięki,
Adam

Awatar użytkownika
HOYNA
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: HOYNA » wt 13 paź, 2009

:arrow: TUTAJ masz komplet za 250 PLN.

:arrow: TUTAJ masz komplet za 400 PLN.
:!: Ratujmy polski jĂŞzyk. MĂłwmy NIE dla e-analfabetyzmu :!:
°トヨタ°エスティマ°PREVIA GALERIA°トヨタ°エスティマ°

BossMan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Dzięki za odpowiedź. Widziałem te aukcje (Allegro mam pod stałym monitoringiem ;)), jednak rozglądam się za takimi o szerokości 6.5" - takie są zalecane do "dwójki" - a dodatkowo szczególnie te tańsze nie prezentują się za ładnie. Niestety, 6.5" ciężko uświadczyć ET50 (te mi się podobają ale są ET45: link). Dlatego ciekawi mnie, czy ktoś montował w "dwójce" felgi z mniejszym ET :)

pzdr,
Adam

P.S. Jak nic z tego nie wyjdzie, to pewnie faktycznie będę kupował 6-calowe... ;)

Awatar użytkownika
HOYNA
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: HOYNA » wt 13 paź, 2009

jeżeli chodzi o ET to w opisanym przez Ciebie przypadku felga będzie wysunięta o 5 mm na zewnątrz, ale. W jedynce zalecane ET to 37-38, natomiast ja mam et 45 i wszystko gra. ET można trochę skorygować szerokością felgi i wydaję mi się, że te 5 mm, w przypadku felgi 6", a nie 6,5" zniweluje właśnie wysadzenie felgi na zewnątrz.

BTW. Pomyśl jeszcze ewentualnie o pozostawieniu stalówek na zimę, a zakupie alu na lato. Czasami ceny alu są zbliżone do cen stalówek, a do stalówek zazwyczaj dochodzą jeszcze kołpaki. :wink:
:!: Ratujmy polski jĂŞzyk. MĂłwmy NIE dla e-analfabetyzmu :!:
°トヨタ°エスティマ°PREVIA GALERIA°トヨタ°エスティマ°

BossMan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Jeśli masz większe ET od zalecanego to felgę masz głębiej schowaną w nadkolu - taka sytuacja by mi pasowała. Niestety w tym przypadku jest tak jak napisałeś - felga będzie wychodzić bardziej na zewnątrz, a z przodu z tego co widzę to nie ma za wiele miejsca na "wychodzenie"...

Co do szerokości felgi i odsadzenia - faktycznie, węższa felga przy mniejszym odsadzeniu może w efekcie wystawać mniej. Problem w tym, że to nie felga będzie ew. obcierać o błotnik, lecz opona, której położenie nie zależy od szerokości felgi (odsadzenie to odległość płaszczyzny mocowania od osi symetrii felgi, a ta ostatnia nie ulega przesunięciu wraz ze zmianą szerokości felgi).

Jeśli chodzi o zakup alufelg - nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem, ale ja już mam komplet alusów. Poprzedni właściciel przekładał opony i jeździł zimą na alu, ja wolałbym je (i opony) oszczędzić i kupić stalówki (i kołpaki :)).

//EDIT
Te felgi, do których dałem linka nie dają mi spokoju, bo jednak nówki, toyotowskie i jeśli tylko spasowałyby to byłbym uber-szczesliwy ;) (szczególnie, że np. ASO za takie felgi woła sobie również 500-550pln, ale za sztukę.. :> ). Mam tylko stracha, że jednak będzie z nimi kłopot i będzie się trzeba potem mocować, sprzedawać, kupować inne itd., a na to czasu za bardzo nie mam (dlatego kupiłem Toyotę, żeby jeździć, a nie dumać za wiele nad autem ;))

Pozdrawiam,
Adam

bialy100
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: bialy100 » śr 14 paź, 2009

Ja kupiłem nowe na allegro po 140 szt
Zaraz może znajdę adres
MarchutLeszek - taki sprzedający ma felgi do prevki za 145
Ja od niego kupiłem i wszystko ok
Pozdrawiam
Bialy

BossMan
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: BossMan » śr 14 paź, 2009

Faktycznie, ma - ale 16tki :), ja szukam 15tek (opony już mam). A parametry są zgodne z wymaganiami Toyoty, więc nie ma prawa coś być nie tak :)

[EDIT] Ryzyk-fizyk: kupiłem na Allegro 6" ET45 (reszta tak jak ma być) - zobaczymy co z tego wyniknie ;)

[EDIT2] Facet okazał się palantem, bo felgi sprzedał wcześniej i nie zdjął aukcji - do transakcji nie doszło. Kupiłem inne, 6.5" ET45 od Ave Verso - jak kupię nakrętki to się okaże jak leżą ;)

Pzdr,
A
Ostatnio zmieniony czw 29 paź, 2009 przez BossMan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
grzechoo
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: grzechoo » czw 29 paź, 2009

ja kupiłem komplet od Camry 15" - wszystko siedzi elegancko - dałem 220,00 z dostawą, felgi może pięknie nie wyglądały, ale nie na wyglądzie się jeździ
[you], szukasz nowych czĂŞÂści do Swojej Prevki?
Wal na PW, coÂś wykombinujemy.

ODPOWIEDZ