Moze zrobimy nowy dział?

... czyli wszystko co chcesz wiedziec o.... ale boisz sie zapytać
Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » wt 07 wrz, 2010

Coz... z tymi śliwkami to był tylko przykład :-) Jeszcze nalewki wisniowej z zeszłego roku (bez robaków) nie zmogłem.
A co do samych śliwek to muszą być pryskane (ale drzewa sie pryska przed kwitnęciem!!!! - więc owoce są czyste) bo jak sie nie pryska to w 90% są robaczywe. W tym roku jakoś nam to umknęło :-( I mamy robaki.
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

Awatar użytkownika
Markoni
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Markoni » wt 07 wrz, 2010

Czteryszczescia, dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie :D

Awatar użytkownika
astrogoth
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: astrogoth » śr 08 wrz, 2010

Czteryszczescia, mykotoksyny sa efektem dzialania grzybow i plesni a nie robakow. To napiszmy jeszcze raz zeby czasem ktos zle nie zinterpretowal pojec. W swoim arsenale posiadam sprzet do badania zawartosci mykotoksyn w produktach rolnych, jest to potrzebne w mojej pracy oraz dosc istotne przy paszach. Zas co do robali, jedne powoduja "zarazenie" ziarna swoimi odchodami, jak wiadomo sam robak nikomu nie szkodzi, inne wydzielaja zapachy dosc intensywne i dodatkowo powoduja np zagrzewanie ziarna. Inne robale powoduja u czlowieka niezyt przewodu pokarmowego i inne niedogodnosci. Sprawiaja ze material, ktory zostaje zainfekowany, zaatakowany, nadjedzony przestaje byc zdolny do siewu i tego typu sprawy.

Zas co do samej wartosci owoca, nie wplywa to w zadnym stopniu, zjedzenie robaka niczym nie grozi, jedynie mozesz przytyc :). Istnieje inna sprawa, ze w owocu zainfekowanym przez robaka istnieje wieksze prawdopodobienstwo rozwoju patogenu grzyba. I wtedy wchodzimy w mykotoksyny.

Jakos tak to by wygladalo mniej wiecej.
Jestem synem mego ojca
jestem ojcem mego syna.
KaÂżdy z nas osobno wziĂŞty
ca³¹ resztê przypomina.

Nie potrafiê siê odró¿niÌ
od swej wÂłasnej jego twarzy
chociaÂż twarz zupeÂłnie inna
moÂże czasem mi siĂŞ marzy

Awatar użytkownika
Markoni
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Markoni » śr 08 wrz, 2010

A sumie... to może da się nalewkę zrobić z samych robaków ? To by definitywnie załatwiło sprawę...hmmm, ciekawe, jaki byłby smak - kto się odważy na ochotnika ? :mrgreen:

Awatar użytkownika
HOYNA
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: HOYNA » śr 08 wrz, 2010

Markoni pisze:A sumie... to może da się nalewkę zrobić z samych robaków ? To by definitywnie załatwiło sprawę...hmmm, ciekawe, jaki byłby smak - kto się odważy na ochotnika ? :mrgreen:
no i ciekawe co na to same robaki :wink: :mrgreen:
:!: Ratujmy polski jĂŞzyk. MĂłwmy NIE dla e-analfabetyzmu :!:
°トヨタ°エスティマ°PREVIA GALERIA°トヨタ°エスティマ°

Awatar użytkownika
Markoni
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: Markoni » śr 08 wrz, 2010

Noooo, robaczki powinny być zachwycone!!, będą mogły pić dowoli :wink: - powiedział bym "na umór" :mrgreen:

Awatar użytkownika
galtom
Previanin
Previanin
Kontakt:

Post autor: galtom » czw 09 wrz, 2010

Mala uwaga - ten dziel jest widoczny dla niezalogowanych - chyba akurat ten powienien byc widoczny tylko dla czlonkow bo rozmowy mam tu raczej dosc luzne i prywatne.
Pozdrawiam, Galtom
Obrazek

ODPOWIEDZ